tphlogo

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
01.09.2006

GRUP BAŞKANVEKİLİ VE İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ALİ TOPUZ’UN; 01.09.2006 TARİHİNDE “1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ NEDENİYLE” YAPTIĞI YAZILI AÇIKLAMA

·         “DÜNYA BARIŞ GÜNÜNDE, BARIŞI DÜŞÜNMELİYİZ”

·         BAŞBAKAN BEYHUDE BİR AMACIN PEŞİNDE KOŞMAKTADIR

·         BAŞBAKAN, ABD’NİN İSTEKLERİ VE BASKILARINA TESLİM OLMUŞTUR.

·         BAŞBAKAN AKP MİLLETVEKİLLERİNİ BASKI ALTINDA TUTMAYA ÇALIŞIYOR. AMA AKP MİLLETVEKİLLERİ DİRENMELİLER.

·         MEHMETÇİK ABD İÇİN CAN VERMİŞ OLACAKTIR.

 

Sayın Başbakan Lübnan’a asker gönderme konusundaki görüşlerini dün akşam “Ulusa Sesleniş“ programında açıklamıştır.

 

Başbakan, Lübnan’da barışın sağlanmış olduğunu, sağlanan barışın korunması ve geliştirilmesi için Türk askerinin gönderileceğini ifade ederek, gidecek askeri gücümüzün muharip sınıftan olmayacağını ve hiçbir biçimde silahlı bir çatışma riski taşımadığını, Hizbullah’ın silahtan arındırılması ve bölgedeki silahlı milislerin temizlenmesi gibi bir faaliyetin içinde olmayacağını, üstüne basa basa, milletin gözünün içine baka baka bütünü ile gerçeklere aykırı olarak seslendirmiştir. Yani Sayın Başbakan gerçek dışı bir açıklama yapmıştır.

 

Sayın Başbakan milletimize gerçek dışı bilgiler vermektedir ve AKP’li milletvekillerini “siyasi baskı” altında tutmak istemektedir.

 

Lübnan’a asker göndermeyi öngören 1701 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı esas amacı itibarıyla Hizbullah başta olmak üzere bütün silahlı milislerin silahsızlandırılmasını ve bölgeden çıkarılmasını öngörmektedir.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1701 sayılı kararı ayrıca; Lübnan’daki durumun “Dünya için tehlike teşkil eden bir terörist hareket” olduğu teşhisine yer vererek Barış Gücü’nün silah yetkisine sahip olduğunu da kayıt altına almaktadır.

 

 

BAŞBAKAN GERÇEKLERİ SAPTIRIYOR

 

Sayın Başbakan gerçeklere aykırı, gerçekleri çarpıtan ve saptıran bir yaklaşım içindedir. ABD’nin isteklerine ve baskılarına teslim olmuş bir durumdadır. Beyaz Saray’a gidebilmek, Başkan Bush’un desteğini alabilmek ve Türkiye’deki sorunlarını ABD’nin desteği ve baskısıyla çözebilmek gibi beyhude bir amacın peşinde koşmaktadır. Bu amaç uğruna Lübnan’daki batağın ve ateşin içine Türk askerini sokmaya çalışmaktadır.

 

TÜRKİYE KULLANILMAK İSTENİYOR

 

CHP olarak, Türk askerinin Dünya’da barışı sağlayabilmek için geçmişte olduğu gibi günümüzde de her tür türlü katkıyı vermesine genelde olumlu bakarız. Ancak, Lübnan’daki durum Dünya barışına hizmet etme anlayışından yoksun olarak bölgede ABD çıkarlarını sağlamaya dönük politikaların uygulanmasıyla ilgilidir. Bu alanda Türkiye’nin hiçbir çıkarı ve yararı yoktur. Türkiye kullanılmak istenmektedir. Yani Lübnan’a gidecek Türk askeri orada ABD’nin çıkarlarını savunmak için görev yapacak ve Allah esirgesin canını verecek olan Mehmetçiklerde ABD için can vermiş olacaklardır.

 

Lübnan’daki savaş ABD ile İran arasındaki çatışmadır. ABD, Irak’a saldırdıktan sonra şimdide dolaylı olarak İran’a ve Suriye’ye yönelmiştir. ABD‘in bu politikaları amacını ve içeriğini bilemediğimiz, ABD’in Büyük Ortadoğu hayalleriyle ilgilidir.

 

34 gün boyunca ABD’nin isteğiyle ve Birleşmiş Milletlerinde müsamahasıyla Lübnan bombalanmış ve cehenneme çevrilmiş, misket bombası bile kullanılmıştır. Büyük bir yıkım ve felaket yaratılmıştır. Çok sayıda çocuk kadın, erkek sivil öldürülmüş ve ortalık yıkılıp yakılmıştır. ABD ve Birleşmiş Milletler desteğindeki İsrail buna rağmen hedefini gerçekleştirememiştir. Hedefi Hizbullah’ı “yok” etmektir.

 

AKP MİLLETVEKİLLERİ; VİCDANINIZIN SESİNİ DUYARAK DİRENİN

 

Şimdi yine Birleşmiş Milletleri kullanarak sözde barış sağlamak için bölgeye barış gücü göndererek İsrail ve ABD’nin hedeflerine bu şemsiye altında ulaşılmak isteniyor. Türkiye’de bu amaçla kullanılmak istemektedirler.

 

Özellikle AKP’li milletvekili arkadaşlarıma sesleniyorum;

 

Gerçekler ortadadır. Baskılara yönlendirmelere karşı vicdanınızın sesini duyarak direnmelisiniz. Ülkemizin ve milletimizin yararları ile Sayın Başbakan’ın çıkarları ve beklentileri arasında doğru bir tercih yaparak ülkenin ve milletin yararına yönelmeniz gerekir. Milletimizin de düşündüğü gibi Mehmetçiğin Lübnan batağına ve Lübnan ateşine gönderilmemesi yolunda onurlu bir tavır koymalısınız.

 

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde savaşçı değil kuşkusuz barışı düşünmeliyiz ve dünya barışına hizmet etmenin onurlu yolunu izlemeliyiz.


Yorum
Değerli Dostlarım,
İlginiz ve desteğinizle büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi'nde sizlerle beraber Türkiye için el ele vererek samimiyetle, iyi niyetle ve ciddiyetle çalıştık. Bundan böyle sizlerin de desteği ve yoğun katılımıyla bu çalışmaları internet ortamında da sürdüreceğiz. Katkılarınızı, görüş ve önerilerinizi Türkiye'yi daha güzel günlere götürmek için bekliyorum.

Bu bölümdeki tüm yazıları göster...
Son Dakika Haberler
Fotoğraflar
Videolar
Ali Topuz İnegöl SuperKanal
Ali Topuz İnegöl SuperKanal
Ali Topuz'dan ağır Sözler
Ali Topuz'dan ağır Sözler
Anı & Analog
KİMLİKLERDE DİN HANESİ OLMAMALI!

SARP BALCI


Muhafazakârlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kızdı. Mahkeme dini inancın açıklanmasını mı engelliyor?

2004’te Sinan Işık’ın iç hukuk yollarını tüketerek 2005’te Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde açtığı dava, 2 Şubat 2010’da sonuçlandı. Mahkeme karara ilişkin basın açıklamasında, kişinin inancını açıklamaya zorlanamayacağı ilkesine vurgu

Tamamını okumak için...

Bu bölümdeki tüm yazıları göster...

Anasayfa | Özgeçmiş | Duyurular | Basın Açıklamaları | Basında Ali Topuz | Köşe Yazıları | Haberler | Raporlar | Görsel | Diğer | Genel Kurul Konuşmaları | İhtisas Komisyonları | Uluslararası Komisyonlar | Parti Çalışmaları | Diğer Çalışmalar | Projeler | Metinler | Fotoğraflar | Videolar | Görüşleriniz & Sorularınız | İletişim