tphlogo

CHP'Lİ ALİ TOPUZ'DAN TARTIŞILACAK SÖZLER / HÜR HABER - ŞEBNEM KARAEVLİ
10.06.2010

Hür Haber'den Şebnem Karaevli CHP'nin duayenlerinden İstanbul Milletvekili Ali Topuz ile CHP'yi konuştu. Topuz, Karaevli'ye gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

18 yıldır süren Baykal dönemi bitti ve parti meclisindeki değişimle beraber Kılıçdaroğlu dönemi başladı. Beklenen özlenen değişim olacak mı? 

 

Ali Topuz: Bilindiği gibi "bir lider değişikliği",  bir kongre mücadelesi, parti içinde yapılmış bir siyasi mücadele sonunda oluşmuş değil. Ardarda yapılan tüzük değişiklikleriyle ,genel başkanın talebi ve dayatması üzerine baskıyla kabul ettirilen tüzük değişiklikleri sonucunda partinin demokratik işleyişiyle ilgili çok önemli sorunlar oluştu. Dolayısıyla kurultayda genel başkanı değiştirme imkanı ancak liderin kendisinin ayrılmasıyla mümkün olabilecek gibi görünüyordu.  

 

Olağanüstü bir durum söz konusu oldu ve sayın Deniz Baykal görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Çünkü o durumda partinin başında kalması ,hem kendisi için ,hem parti için büyük riskler taşırdı.   O da bunu gördü ve istifa etti. Fakat bir süre sonra bu istifadan vazgeçer gibi oldu. Bu istifayı ,"tekrar geri dönmek için verilmiş bir istifa" olarak gördü, bizde de böyle bir  kanaat oluştu. Şartlar da bunun böyle olduğunu gösteriyordu. Benim "istifa etmekten başka çare olmadığı" görüşümü dile getirmem, baskı altında kalmış delegelerimiz üzerinde ,onların gerçeği görmeleri ve kendi iradelerini ortaya koymalarını hızlandıran bir etki yarattı.

 

Deniz Baykal faktörü ortadan kalkınca üzerlerindeki baskıdan kurtuldular. MYK üyeleri arasında bir tartışma başladı. Bir kısım MYK üyesi "eski genel başkan dönsün" dedi , ama genel sekreter Önder Sav, tek başına onlara karşı koydu ve böylece MYK ikiye bölünmüş oldu. Bundan sonraki süreçte Genel Sekreter Önder Sav da yeni bir adayın çıkmasını memnuniyetle karşılayacağını ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini ifade etti. Ben de zaten daha evvel ifade etmiştim. 

Baykal istifasını Önder Sav’la neden paylaşmadı?  

Ali Topuz: Şimdi bakınız ,bunu yanıtlamadan önce bir şey daha anlatmak istiyorum. Bundan birkaç yıl önce kurultayda önemli bir tüzük değişikliği  yapılmıştı. Deniz Baykal kendisinin seçimiyle ilgili kuralları değiştirmişti. Buna ben karşı koymuştum. Ve partide büyük bir çatlak oluştu. Önder Sav da  kurultaya girinceye kadar , Deniz Baykal tarafından önerilen tüzük değişikliklerine karşı tavır almıştı . Son dakikada ,kurultayda ,Deniz Baykal tarafından Önder Sav’a yapılan baskılar sonucunda olsa gerek ,Önder Sav tüzük değişikliğine karşı olan tavrını değiştirdi. O tarihte Baykal’la karşı karşıya mücadeleye kararlıydık .Her ikimizde de o irade vardı. Fakat son dakikada Genel Başkanın Önder Sav üzerindeki baskısı ,onun geri adım atmasına neden oldu. Ve dolayısıyla tartışıp ,yanlış bir yola girdi. Bu sefer Sav,hem geçmişte yaptığı işi düzeltme açısından, hem de partinin önünün açılabilmesi için ,lider değişikliğinin yararlı olacağını düşünerek bir tavır koydu. Baykal aslında genel başkanlıktan ayrılmak için istifa etmedi. Önce istifasını verip ,bu kaset olayı dolayısıyla ortaya çıkan olumsuz ortamı değiştirerek , örgütten kurultay delegesi olarak tayin edilmiş olan kişilerin onu tekrar göreve çağıracağını umarak, il başkanlarının "Baykal'sız olmaz" diyerek ,onu tekrar göreve çağıracağını göz önünde bulundurarak istifa etmişti. Yani istifa edecek ama, zaten kurultaya da 10 gün kadar vardı, o sürede başka adayı da bloke ederim, başka aday çıkartmam düşüncesindeydi. Nitekim bu yönde girişimleri oldu. Kimsenin önünü açmadı. Kılıçdaroğlu’na adaylığını koyması için fırsat vermemeye çalıştı. Biz Kılıçdaroğlu’nu adaylığını açıklamaya zorladık adeta. İşte o sıralarda Önder Sav’la konuşulsaydı, Baykal istifasını verirken yani , "ben istifa ediyorum ama beni tekrar kurula seçtirin "dediğinde bunu Önder’in kabul etmeyeceğini düşünmüş olsa gerek ki ,Önder Sav’a da öteki üyelere de haber vermeden gelip sürpriz olarak açıklamasını yaptı. Onlarda da bir şok yaratacak, bu şok üzerine lehine bir hava oluşacak, bu arada uydurma haberler de çıkacak. 

 

CHP Genel sekreteri Önder Sav’ın açıklaması oldu Deniz Baykal istifasını benimle paylaşsaydı onu daha büyük ve farklı boyutta tutabilirdik Bu farklılık ne olacaktı? 

 

Ali Topuz: Bilemiyorum ama şöyle bir tahmin yapılabilir. O farklı boyut şu, Sav dönmesi için hiç çaba sarfetmezdi, Merkez Yönetim Kurulu içindeki Baykal taraftarları geri dön çağrısı yapmazdı, belki Baykal’ın da görüşünü alarak, onun da destekleyebileceği bir aday bulabilirlerdi.

 

 Sizce Deniz Baykal Kılıçdaroğlu’nu destekliyor muydu?

 

 Ali Topuz: Hayır.

 

 Kimi istiyordu peki Baykal?

 

 Ali Topuz: Yalnız kendisini istiyordu.

 

 Başka bir isim olamaz mıydı?

 

Ali Topuz: Hayır, ancak "emanetçi bulalım , lider kalsın, iki ay sonra işler değişir ,bu hava dağılır ,tekrar gelirim" diye ,çok yakınında bulunabilecek renksiz birisini isteyebilirdi.

 

Peki o renksiz isim kim olabilir acaba? 

 Ali Topuz: Valla o kadar çok renksiz isim var ki etrafında…

Burada aday olarak önder sav’ın bile ismi geçti.  

Ali Topuz: Önder Sav aday olmaz. Çünkü partide bir değişim yaparken ,toplumun yeni yüzlere ihtiyacı var. Kılıçdaroğlu Belediye başkanlığı adaylığı dolayısıyla ,sevimli bir insan olarak halktan destek aldı. Halkın heyecan duyduğu ve peşine takıldığı bir isim varken , "bize yakın adamı yapalım" demek olmaz. Yani Deniz Baykal öyle birisini çıkartmış bile olsa ,biz Kılıçdaroğlu’nu aday ol diye teşvik edip aday olmasını sağladığımızda , yine alır götürür. Hatta Deniz bey geri gelse aday olsa Kılıçdaroğlu yine alır götürür. Çünkü Deniz bey ile parti 18 yıldır bir arpa boyu bile ilerleyemedi.  Deniz bey çok yetenekli çok tecrübeli bir siyasetçi ancak bu yetmiyor. Halkın desteğini , halkın güvencesini alıp , demokrat olmak lazım. İl başkanı’nın il başkanı olduğunu anlamak lazım. Sen onların tüm yetkilerini alırsan, onları kendine kul haline getirirsen, bu insanlar kendilerini bir yere aday göstermek,o adaylığı beklemek için o görevde kalırlar. Kadro o bakımdan hantallaşmıştı , şimdi kendine geldi. Halkın sevgisini gördü.İl başkanı da , ilçe başkanı da ,sade partili de , "benim partimin önü açıldı ,parti bir yere gelecek" diye hevesleniyor. İktidara gelince mutlu olacak, beklentileri karşılanacak.

 

Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin, Eski genel başkanınız Baykal’ın evinde buluştu.Tekin’in bu buluşmadaki rolü neydi?

 

 Ali Topuz: Bu sorunun sorulmasına çok canım sıkılıyor. Neden biliyor musunuz? Gürsel Tekin’in bu kadar değerli bir partili olarak görülmesini gerçeklere uygun bulmuyorum. Sıradan bir siyaset adamı. Genel başkanın yanında üçlü bir toplantı yapıldı diyorsunuz, böyle bir toplantı söz konusu değil. O toplantı eski genel başkanla , Kılıçdaroğlu'nun ikili toplantısı şeklinde planlanmıştı. Ancak Gürsel Tekin zorbalıkla gidip, kapıdan içeri girip, emrivaki yaparak oraya oturmuştur. Bunu bilmiyordunuz değil mi? Oraya davetli değildi. Davetli olması için de hiçbir sebep yoktur. Oraya zorbalıkla gidip girmiş, ancak dışarıya da partinin üç tane büyük insanı var mesajı vermiştir. Henüz partiye kattığı hiçbir şey yok. Söylediklerinin pek çoğunun da gerçekle ilgisi yok.

 

Zorbalıkla derken , Gürsel Tekin oraya Kılıçdaroğlu ile birlikte gitmedi mi?

 

Ali Topuz: Hayır ayrı gitti.

 

Oraya gitme sebebi neydi peki?

 

 Ali Topuz: İçeriye girdi ama üçü bir araya geldi mi bilmiyorum .Belki de bir araya gelmediler. Ben orda olsam  onu hemen orda tutarım , "senin burada ne işin var? Çık aşağıda bekle" derim. Böyle bişey yok .Bu sırnaşıklık yaparak işe dahil olmak istiyor. Bu arkadaşımız evvela sorunlarını çözmeli.

 

Ne sorunu var Gürsel Tekin’in?

 

 Ali Topuz: 2.5 yıl hapis cezasına mahkum birisi. Davası yargıtayda bekliyor. Yargıtay bunu onayladığı takdirde ne durumda kalacak? Bakın şimdi , Deniz Baykal niye istifa etti? Bir kaset iddiası çıktı ortaya, bunun partiye zarar vereceğini düşündüğü için istifa etti. Bir mahkeme kararı var mı ? Hayır. Ama Gürsel Tekin için mahkeme kararı var. 2.5 yıl hapis cezası var ve 2.5 yıl kamu görevinden yasaklanmış birisi.Şimdi diyelim ki böyle biri geldi ve genel başkan yardımcısı oldu ve bir müddet sonra da davası yargıtayda onaylandı . Kelepçeyi taktılar, götürdüler.Bu parti için olacak şey mi? Deniz Baykalı'n istifaya mecbur olduğu duruma benzer bir durum, hatta daha ağır bir durum bu. Daha evel bu konuda ,böyle bir şaiya çıkmış gibi bir gazete haberleri çıkmıştı Mehmet Sevigen için ve Sevigen istifa etmek zorunda kalmıştı.

 

Bu çok da artı puan kazandırmıştı CHP’ye

 

 Ali Topuz: Basında bir Gürsel Tekin lobisi oluştu. Aslında bir lobiden ziyade İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı döneminde birlikte bir çalışma yürüttüler.TV Programlarına beraber katıldılar ki bu programlardan biri Mahmut Övür’le beraber sunduğumuz bir programdı..Devamlı ikili bir resim verdiler.

Nedense 3-4 arkadaş Gürsel Tekin'le ilgili kamuoyu oluşturmak için çaba sarf ediyorlar. Özünde baktığınız zaman ortada hiçbir şey yok. 

Gürsel tekin iyi bir partili.Şimdi oturması lazım yerli yerinde ,sesini çıkartmadan beklemesi lazım. Mahkemeden aklanarak gelip, sesini daha yüksek çıkartması lazım. O aklanma olmadıkça, gelip başka görevlere talip olmak, İstanbul’a tekrar il başkanı olmak gibi heveslere kapılmaması lazım. Partisine karşı saygısı , sevgisi olan insanın yapması gereken budur. Bekleyecek ,aklanacak ,bize gelecek. Bunu yapmazsa bizden itibar görmeyi beklemesin. O bakımdan meseleyi de basının bu kadar büyütmesini doğru bulmuyorum.

 

Aklanmadan Gürsel Tekin'in İl başkanı olması söz konusu değil diyorsunuz. Peki Kılıçdaroğlu da böyle mi düşünüyor?

 

Ali Topuz: Herhalde böyle düşünmese bugüne kadar aday gösterirdi. Neden Gürsel Tekin Parti Meclisi'nde aday gösterilmedi ve neden kendisi parti meclisine katıldığı halde adaylığını ilan etmedi? Demek bunun bir sebebi var. Orada , Parti Meclisi'nde aday olmayacak, ondan sonra da tepeden genel başkan yardımcısı olmadı , MYK’ya seçilmedi diye kendisini destekleyen çevrelerden sesler yükselecek, böyle sesler yükseldiğinde de engel olmayacak. Bunlar iyi partililik örnekleri değil. 

 

 

 

Umarım beraat eder. İnşallah öyle bir kusuru kabahati olmadığını kanıtlar. Memnun olurum onun adına . Ama Cumhuriyet Halk Partisinde yüzlerce , binlerce Gürsel Tekin var.Mutlaka onlar da ortaya çıkacaktır. Zaten önümüzdeki süreçte göreceğiz bunları.

 

İstanbul il başkanlığı için düşünülen bir isim var mı?

 

Ali Topuz: Birçok insan var ortalıkta ismi dolaşan. Hepsi yapabilir ,hepsi değerli arkadaşlardır. Herhalde genel merkez de bir değerlendirme yapacaktır. İstanbul ili yeniden bir olağanüstü kongreye çağırılır. Parti delegeleri gelsinler , İstanbul’un yeni başkanını , yeni yönetimini seçsinler. Göreceksiniz Gürsel Tekin aday bile olsa, kesinlikle seçilemez ve aday da olamaz.


Yorum
Değerli Dostlarım,
İlginiz ve desteğinizle büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi'nde sizlerle beraber Türkiye için el ele vererek samimiyetle, iyi niyetle ve ciddiyetle çalıştık. Bundan böyle sizlerin de desteği ve yoğun katılımıyla bu çalışmaları internet ortamında da sürdüreceğiz. Katkılarınızı, görüş ve önerilerinizi Türkiye'yi daha güzel günlere götürmek için bekliyorum.

Bu bölümdeki tüm yazıları göster...
Son Dakika Haberler
Fotoğraflar
Videolar
Ali Topuz İnegöl SuperKanal
Ali Topuz İnegöl SuperKanal
Ali Topuz'dan ağır Sözler
Ali Topuz'dan ağır Sözler
Anı & Analog
KİMLİKLERDE DİN HANESİ OLMAMALI!

SARP BALCI


Muhafazakârlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kızdı. Mahkeme dini inancın açıklanmasını mı engelliyor?

2004’te Sinan Işık’ın iç hukuk yollarını tüketerek 2005’te Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde açtığı dava, 2 Şubat 2010’da sonuçlandı. Mahkeme karara ilişkin basın açıklamasında, kişinin inancını açıklamaya zorlanamayacağı ilkesine vurgu

Tamamını okumak için...

Bu bölümdeki tüm yazıları göster...

Anasayfa | Özgeçmiş | Duyurular | Basın Açıklamaları | Basında Ali Topuz | Köşe Yazıları | Haberler | Raporlar | Görsel | Diğer | Genel Kurul Konuşmaları | İhtisas Komisyonları | Uluslararası Komisyonlar | Parti Çalışmaları | Diğer Çalışmalar | Projeler | Metinler | Fotoğraflar | Videolar | Görüşleriniz & Sorularınız | İletişim