tphlogo

Ali TOPUZ
12.06.2008

Yüksek Mühendis Mimar

 

14 Ekim 1932 tarihinde Rize-Güneysu (Potomya) - Selamet (Kanboz) köyünde dünyaya geldi.

 

Babası Mustafa Topuz, annesi Nazmiye Topuz.

 

Beş yaşına kadar köyünde yaşadı ve 1937–1938 yıllarında Jandarma ast subayı olan babasının memuriyeti nedeniyle Ağrı (Karaköse) ili'nin Doğubeyazıt ilçesi ve Patnos-Sarısu bucağında bulundu.

 

Kasım 1938'de yeniden köyüne döndü ve 1939–1940 yıllarında Selamet (Kanboz) köyünün 3 sınıflı ilkokulunda birinci sınıfı okudu.

 

1940–1941 yıllarında ilkokul 2. sınıfı Zonguldak ili Beycuma bucağında 1941–1942 yıllarında ilkokul 3.sınıfı Zonguldak il merkezi ve Safranbolu ilçesinde okuduktan sonra, tekrar köyüne dönerek, 1942–1944 yıllarında ilkokulun 4. ve 5. sınıflarını komşu köy olan Adacami köyünün ilkokulunda tamamladı.

 

1944–1945 yıllarında Ortaokul 1.sınıfı Rize Ortaokulunda okuduktan sonra 1945-1947 yıllarında ortaokul 2. ve 3. sınıfları Afyon-Sandıklı ortaokulunda bitirdi.

 

1947–1950 yılları arasında Lise öğrenimini Afyon Lisesi'nde yatılı öğrenci olarak tamamladı.

 

1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesine girdi ve Yüksek öğrenimini 1957 yılında bitirerek, serbest mimar olarak çalışmaya başladı.

 

1957–1960 yılları arasında, önce İstanbul Belediyesi İmar Müdürlüğü'nde daha sonra İller Bankası İstanbul İmar Planlama Müdürlüğü'nde, İstanbul Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planları üzerinde, ünlü Şehircilik Uzmanı Prof. Piccinato ile birlikte çalıştı.

 

1960–1961 yıllarında, ülkemizdeki büyük ölçekli ilk konut yapı kooperatifleri arasında yer alan, İstanbul Paşabahçe deri ve kundura fabrikası işçileri konut yapı kooperatifi'nin imar planlarını ve İstanbul Hilton işçileri konut yapı kooperatifi'nin hem imar planlarını hem de uygulama projeleri ile proje kontrollüğünü yapmıştır. Daha sonraları, çeşitli konut yapı kooperatiflerinin mimarı projeleri ile proje kontrollüklerini yaparak bu alanda deneyim kazanmıştır.

 

1061–1963 yılları arasında Balıkesir Ordu Donatım Okulunda yedek subaylık görevini yerine getirmiştir.

 

Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu, Darülacezeye Yardım Derneği gibi sosyal yardımlaşma kurumlarında uzun süre görev yapmış, ülkemizin ilk özel yaşlılar evi olan İstanbul Huzurevi'nin ve çok sayıda Dernek ve kuruluşun kurucuları arasında yer alarak bu kurumlarda yönetim görevleri üstlenmiştir.

 

Üniversite öğrenimine başladığı 1950 yılında, Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP'ye) girerek siyasi yaşama başlamıştır. CHP'nin çeşitli kademelerinde aralıksız olarak görev yapmış ve CHP adına önemli görev ve sorumluluklar üstlenmiştir.

 

CHP Örgütü'nün çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra, 1970 yılında CHP İstanbul İl Başkanlığı'na seçilmiş ve 3,5 yıl bu görevi sürdürmüştür. Bu arada 1968–1973 yılları arasında İstanbul Belediye Meclis Üyesi, İmar Komisyonu Başkanlığı ve Belediye Meclisi CHP Grup Başkanlığı görevlerini de sürdürmüştür. 1970 yılında toplanan CHP 20. Kurultayı’nın başkanlığını yürütmüştür.

 

1970–1971 yılları arasında bir yandan CHP İstanbul İl Başkanlığı'nı ve İstanbul Belediye Meclisi Üyeliğini sürdürürken öte yandan, Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyeliği ve İkinci Başkanlığı görevini de yürütmüştür.

 

1973–1977 yılları arasında iki dönem üst üste CHP İstanbul Milletvekili olarak TBMM'de görev yapmıştır. Bu görevi 1980 askeri müdahalesine kadar devam etmiştir. Bu dönem içinde CHP Parti Meclisi üyeliği, Merkez Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur.

 

1973–1977 yılları arasında CHP tarafından kurulan üç hükümette de görev almıştır. 1974 yılında İmar ve İskân Bakanı, 1977 yılında Köyişleri Bakanı ve 1977–1978 yıllarında Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı olarak görev yapmıştır.

 

1980 askeri müdahalesinden sonra, siyasi yasaklılık döneminde; yurtdışında inşaat işleri üstlenmek üzere bir kısım arkadaşı ile birlikte bir inşaat şirketi kurmuş, Suudi Arabistan ve Libya'da 1981–1985 yılları arasında büyük inşaat projeleri uygulamıştır. 1985 yılında Libya'da çalışırken geçirdiği bir trafik kazasında ağır biçimde yaralandıktan sonra yurtdışı inşaat işlerini tasfiye ederek Türkiye'ye dönmüştür.

 

Siyaset yasaklarının kaldırılmasından sonra SHP'ye kaydolarak ikinci dönem siyaset yaşamına başlamış ve 1987 yılında yeniden İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM'de görev almıştır. Bu dönem içinde, SHP Parti Meclisi üyeliği, Merkez Yürütme Kurulu üyeliği ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş ve TBMM Bütçe Plan Komisyonu üyeliği yapmıştır.

 

1991 yılında yapılan Milletvekilliği seçimine katılmayarak siyasal yaşamını bitirmeye hazırlanırken, kapatılan siyasi partilerin açılması gündeme gelmiş ve bu nedenle istemese de kendisini üçüncü dönem siyasal yaşamın içinde bulmuştur.

 

1992 yılında CHP'nin açılış çalışmalarına katılmış ve CHP'de Genel Yönetim Kurulu üyeliğine ve Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

 

CHP ile SHP'nin bütünleşme çalışmalarında çok aktif görevler üstlenmiş ve CHP çatısı altında sağlanan bütünleşmeye dönük katkılarda bulunmuştur.

 

1995 yılı başlarında Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiş ve bu görevi 24 Aralık 1995 tarihine kadar devam etmiştir.

 

24 Aralık 1995 tarihinde 4. kez İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

 

CHP Parti Meclisi üyeliği, Merkez Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

 

3 Kasım 2002 tarihinde 5. kez İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

 

Ekim 2003 tarihine kadar TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda CHP grubu başkanı olarak çalışmıştır.

 

Ekim 2003-Ağustos 2007 tarihleri arasında CHP Grup Başkanvekili olarak görev yapmıştır.

 

22 Temmuz 2007 tarihinde 6. kez İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

 


Yorum
Değerli Dostlarım,
İlginiz ve desteğinizle büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi'nde sizlerle beraber Türkiye için el ele vererek samimiyetle, iyi niyetle ve ciddiyetle çalıştık. Bundan böyle sizlerin de desteği ve yoğun katılımıyla bu çalışmaları internet ortamında da sürdüreceğiz. Katkılarınızı, görüş ve önerilerinizi Türkiye'yi daha güzel günlere götürmek için bekliyorum.

Bu bölümdeki tüm yazıları göster...
Son Dakika Haberler
Fotoğraflar
Videolar
Ali Topuz İnegöl SuperKanal
Ali Topuz İnegöl SuperKanal
Ali Topuz'dan ağır Sözler
Ali Topuz'dan ağır Sözler
Anı & Analog
KİMLİKLERDE DİN HANESİ OLMAMALI!

SARP BALCI


Muhafazakârlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kızdı. Mahkeme dini inancın açıklanmasını mı engelliyor?

2004’te Sinan Işık’ın iç hukuk yollarını tüketerek 2005’te Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde açtığı dava, 2 Şubat 2010’da sonuçlandı. Mahkeme karara ilişkin basın açıklamasında, kişinin inancını açıklamaya zorlanamayacağı ilkesine vurgu

Tamamını okumak için...

Bu bölümdeki tüm yazıları göster...

Anasayfa | Özgeçmiş | Duyurular | Basın Açıklamaları | Basında Ali Topuz | Köşe Yazıları | Haberler | Raporlar | Görsel | Diğer | Genel Kurul Konuşmaları | İhtisas Komisyonları | Uluslararası Komisyonlar | Parti Çalışmaları | Diğer Çalışmalar | Projeler | Metinler | Fotoğraflar | Videolar | Görüşleriniz & Sorularınız | İletişim